Podle rozhodnutí nizozemského soudu jsou internetoví provideři (typicky poskytovatelé připojení nebo poskytovatelé volného prostoru) za určitých okolností povinni vydat soukromé osobě (tedy nikoliv pouze orgánům činným v trestním řízení) údaje o jejich uživateli, který údajně zasáhl do práva této osoby.
Nizozemský nejvyšší soud vynesl 25. listopadu 2005 významné rozhodnutí, které omezuje svobodu uživatelů internetu vyjádřit svůj názor anonymně.
Nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí nižšího soudu, které přikazovalo internetovému portálu Lycos předat osobní údaje jednoho ze svých klientů,nizozemskému obchodníhovi se známkami Pessersovi. Ten obchoduje se známkami na internetovém portálu eBay a byl jedním z klientů Lycosu na jeho webových stránkách osočen z podvodných praktik.
Pan Passers následně požádal o poskytnutí osobních údajů uživatele služeb Lycosu, aby jej mohl žalovat o náhradu škody. Lycos to však odmítl. Byl proto zažalován a v žalobě bylo požadováno, aby soud přikázal Lycosu údaje vydat. Po prvním rozhodnutí Lycos osobní údaje vydal, avšak zjistilo se, že jsou falešné. Pessers zahájil další řízení, kde žádal, aby Lycos nalezl jiný způsob jak zjistit skutečné osobní údaje, avšak tento nárok později vzal zpět.
Ačkoli soud uznal, že obsah webové stránky nebyl "zjevně protiprávní", rozhodl, že Lycos je povinen sdělit osobní údaje. Podle názoru soudu pan Pessers "dostatečně hodnověrně" prokázal,že webová stránka "může být" protiprávní. Důsledkem verdiktu soudu je, že internetoví poskytovatelé v Nizozemí budou muset zvažovat dvě otázky, pokud obdrží stížnost na obsah stránek.
Budou muset učinit stránky nedostupnými pokud obdrží zprávu, z které bude patrné, že obsah stránky je "zjevně protiprávní" a žádost o její odstranění. Takovou povinnost ukládá do národního zákonodárství směrnice o elektronickém obchodu (2000/31/EC) a je obdobně zakotvena i v českém právu v zákoně č. 480/2004 o některých službách informační společnosti.
Soud však nyní uložil poskytovateli volného prostoru (providerovi) další povinnost. Pokud webová stránka "může být" protiprávní (resp. její obsah), musí provider vydat osobní údaje vlastníka stránky.
Hudební průmysl v Nizozemí jevil o kauzu Lycos/Passers mimořádný zájem. Nizozemská protipirátská organizace Brein dokonce zaplatila panu Pessersovi náklady na právní zastoupení, přičemž doufá, že rozhodnutí jim umožní získávat osobní údaje uživatelů peer-to-peer sítí skrze jejich poskytovatele přístupu na internet. Ačkoli Lycos se rozhodl právní bitvu vést dále až do úplně poslední "instance", očekává se, že většina providerů jej následovat nebude. A je tedy pravděpodobné, že v Nizozemí bude velmi snadné získat něčí osobní údaje prostřednictvím jeho providera, pokud jej přesvědčí, že obsah webové stránky "může být" protiprávní.
Pochopitelně nejde o obecný precedens (což soud zdůraznil ve svém rozhodnutí), neboť toto rozhodnutí se vztahuje pouze na konkrétní spor mezi Lycos a p. Pessersem, avšak na druhou stranu jde jistě o důležité rozhodnutí, které může ukazovat směr, jakým se tato oblast bude ubírat.
Pramen: EDRi-gram bulletin č. 24 z 5.12.200, www.edri.org (v AJ), http://zoeken.rechtspraak.nl/zoeken/dtluitspraak.asp?searchtype=ljn&ljn=AU4019&u_ljn=AU4019 (v nizozemštině)
překlad Iuridicum remedium, upravil a doplnil Jiří Čermák |