Vzhledem ke stále se opakujícím dotazům ze stran čtenářů se tento příspěvek zabývá otázkou stahování hudebních souborů z internetu a jejich zpřístupňování a sdílení jeho pomocí.
Užití díla prostřednictvím internetu
Úvodem tohoto příspěvku, který se zabývá právními otázkami spojenými s šířením souborů MP3 prostřednictvím sítě internet, je třeba vymezit některé předpoklady, ze kterých v tomto pojednání vycházím. Za prvé vycházím z předpokladu, že dotčené dílo je autorskoprávně chráněno. Dále je třeba připomenout v podstatě samozřejmý předpoklad, že soubor ve formátu MP3 představuje dílo hudební, nikoliv např. počítačový program (u kterého je autorskoprávní ochrana poněkud odlišná). Tedy, níže uvedené řádky se týkají toliko hudebních děl šířených prostřednictvím Internetu, ke kterým příslušná majetková autorská práva, respektive práva související s právem autorským, doposud nevypršela. Oba výše uvedené předpoklady jsou vzhledem k povaze hudebních děl šířených ve formátu MP3 splněny v naprosté většině případů a výjimky jsou zcela zanedbatelné.
V případě šíření souborů ve formátu MP3 (ale i jakýchkoliv jiných) je třeba rozlišovat mezi jejich zpřístupňování prostřednictvím internetu (šíření, vystavování, upload) a jejich rozmnožování uživatelem internetu při jejich stahování (download).
Zpřístupnění MP3 prostřednictvím internetu
Zpřístupnění MP3 prostřednictvím internetu (lhostejno zda vystavením na webovské stránce, FTP serveru, v rámci peer-to-peer sítě atp.) je užitím autorského díla jeho sdělováním veřejnosti podle § 18 odst. 1 či § 18 odst. 2 autorského zákona (zákon č.121/2000 Sb. „AZ“), a proto k takovému zpřístupnění musí udělit autor nebo jiná oprávněná osoba oprávnění (souhlas), tzv. autorskoprávní licenci. Bez takové licence (souhlasu) jde ze strany neoprávněného uživatele o zásah do autorského práva. Neoprávněný uživatel pak může čelit důsledkům z toho plynoucím podle práva autorského, občanského, správního (přestupek) či dokonce trestního (trestný čin).
Stažení MP3 z internetu
Stažením MP3 z internetu (opět lhostejno, zda z webové stránky, peer-to-peer sítě či z jiného zdroje) dojde k rozmnožení tohoto díla podle § 13 AZ. Avšak na rozdíl od zpřístupnění MP3, je v naprosté většině případů stažení MP3 (download) kryto výjimkou uvedenou v § 30 odst. 2 AZ. Podle této výjimky je možné si pro osobní potřebu zhotovit rozmnoženinu (kopii) souboru MP3 i bez udělení licence (souhlasu) od autora či jiné oprávněné osoby. Je však třeba ctít požadavek pouze jedné rozmnoženiny (kopie), vytvořené výhradně pro osobní potřebu (tj. například nikoliv pro vnitřní potřebu právnické osoby nebo pro potřeby podnikání fyzické osoby) a dále dodržovat ustanovení § 30 odst. 4 AZ, které připomíná, že taková rozmnoženina nesmí být užita jinak než pro výše uvedené účely (např. nesmí být CD se staženými a vypálenými MP3 následně půjčováno, prodáváno atp.)
Sdílení MP3 ve výměnných peer-to-peer sítích
Je třeba konstatovat, že z pohledu práva neexistuje rozdíl mezi „klasickým“ zpřístupněním díla pomocí plnohodnotných serverů nebo prostřednictvím peer-to-peer sítě. Vše, co bylo uvedeno výše, platí i pro peer-to-peer sítě.
Platí, že pokud koncový uživatel zpřístupní ostatním uživatelům peer-to-peer systému MP3 soubory prostřednictvím svého počítače, naplňuje podstatu ustanovení o sdělování díla veřejnosti ve smyslu § 18 odst. 2 AZ. Jde tedy o užití díla dle § 12 AZ a kromě určitých výjimek (např. volné dílo) musí mít ke svému jednání licenci (souhlas) autora nebo jiné oprávněné osoby.
Uživatel, který podá dotaz na vyhledání a stažení určitých dat, jedná ve smyslu § 13 AZ, protože stažením dat dojde k jejich rozmnožení. Toto stažení (rozmnožení) však bude vzhledem k povaze MP3 často kryto výjimkou uvedenou v § 30 AZ pojednávající o volném užití.
Je třeba si uvědomit, že je lhostejné, zda jsou MP3 zpřístupněny na stálém serveru, pevně identifikovaném v síti internet pomocí pevné IP adresy, nebo na domácím počítači uživatele internetu s využitím speciálního programu (Kazaa, DirectConnect, Morpheus aj.) v rámci peer-to-peer sítě.
Hlavním problémem u peer-to-peer sítí tedy není právní posouzení jednotlivých způsobů užití díla v těchto systémech, ale vymahatelnost nároků plynoucích z porušení příslušných autorskoprávních norem těmito (zne)užitími.
Závěr
Z výše uvedených řádek obecně plyne, že stahovat MP3 z internetu (za splnění dalších podmínek) je i bez udělení licence (souhlasu) od autora či jiné oprávněné osoby v souladu se zákonem, zpřístupňovat MP3 prostřednictvím internetu (vystavováním, sdílením atp.) však nikoliv.
Jiří Čermák
|