Je z právního hlediska dovolené, aby zaměstnavatel kontroloval, jaké stránky navštěvují jeho zaměstnanci během pracovní doby ?
Otázka
Je možné, aby zaměstnavatel pomocí proxy serveru mohl sledovat jaké stránky navštěvují jeho zaměstnanci? Mě se to zdá jako zásah do soukromí zaměstnance, byť na prostředcích zaměstnavatele. Poté může některé informace protí mě zneužít např. když bych si hledal nabídku práce. S.
Odpověď
Podle mého názoru má zaměstnavatel právo monitorovat využití zařízení, které mu patří a jehož provoz financuje.
Pokud jste přesvědčen, že by mohl zaměstnavatel proti vám využít skutečnost, že si hledáte práci a při tom využíváte jeho zařízení. Nezbývá než doporučit - připojujte se z domova.
Na druhé straně § 1 odst. 4 Zákoníku práce uvádí:
V pracovněprávních vztazích je zakázána jakákoliv diskriminace zaměstnanců z důvodu rasy, barvy pleti, pohlaví, sexuální orientace, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, členství nebo činnosti v politických stranách nebo politických hnutích, odborových organizacích a jiných
sdruženích, národnosti, etnického nebo sociálního původu, majetku, rodu, zdravotního stavu, věku, manželského a rodinného stavu nebo povinností k rodině. Je zakázáno i takové jednání zaměstnavatele, které diskriminuje nikoliv přímo, ale až ve svých důsledcích.
Pokud by ze strany zaměstnavatele došlo na základě údajů zjištěných monitorováním přístupu k internetu k diskriminaci nebo propuštění z některého z výše uvedených důvodů. V tomto smyslu neznám dosud žádné soudní rozhodnutí v Českých zemích. V USA však již několik obdobných soudních pří proběhlo: Například: zaměstnanec byl propuštěn na základě své sexuální orientace, kterou zaměstnavatel zjistil v rámci monitorování jeho e-mailu. Výpověď byla soudem označena za diskriminační a propuštěný zaměstnanec získal tučné odstupné.
Nic z výše uvedeného však nemění názor, že zaměstnavatel má právo monitorovat využívání svého zařízení.
Původně publikováno na serveru www.ipravnik.cz. Převzato se souhlasem autora a serveru Iprávník
|